Wiosenne płocie

By w Kwi 30, 2013 w Wędkarstwo spławikowe |

Nareszcie wiosna. Każdy wędkarz czeka na nią z utęsknieniem, ja również, szczególnie w tym roku. O tej porze roku proponuję wybrać się na płocie z lekką wędką spławikową. Moja recepta na te ryby jest następująca:

Po pierwsze łowisko. Dobrymi łowiskami wiosennej płoci szczególnie w okolicach Kielc są zbiorniki przepływowe. Najczęściej na miejsce wędkowania wybieram okolice wpływu rzek, miejsca o głębokości od 1 do 2 m.

Po drugie wędzisko.Używam sześciometrowego bata, czyli teleskopowej wędki bez kołowrotka.

Kolejną bardzo istotną sprawą jest odpowiednie dobrane elementów zestawu takich jak żyłka, haczyk i spławik. Na żyłkę główną proponuje zastosować taką o grubości od 0,12 mm do 0,16 mm, żyłkę przyponową dobieramy o 0,02 do 0,04 cieńszą od żyłki głównej, a więc zastosujmy przypony o grubości 0,08 do 0,14, przy czym te grubsze stosujemy rzadziej, kiedy w łowisku spodziewamy się dużych płoci i jazi, które są częstym przyłowem. Smukły spławik o wyporności od 0,5 g do 1g z cienką antenką będzie najbardziej odpowiedni.

Haczyk dobieramy do przynęty jaką będziemy stosowali. Do ochotki i do pinki stosujemy cienkie haki z długim trzonkiem w rozmiarach od 22 do 14, natomiast do przynęt roślinnych takich jak ziarna zbóż czy ciasta haki nieco grubsze i większe w rozmiarach 12-8. Bardzo istotną sprawą jest wygruntowanie łowiska za pomocą gruntomierza. Łowiąc na przynęty zwierzęce grunt ustawiamy tak aby przynęta znajdowała się od kilku do kilkunastu centymetrów nad dnem, na przynęty roślinne staram się łowić na styku z dnem.

Na wiosenne płocie sprawdzoną zanętą jest Płoć i Płoć Duża Zbigniewa Milewskiego z serii Platinium, mieszanka bardzo wysokiej jakości ze starannie dobranymi składnikami, które zatrzymują ryby w łowisku. Dowilżoną zanętę mieszam z ziemią torfową w stosunku 1:1 dodaję do niej jeszcze specjalnej glinki smużącej o nazwie Minerał Mokry Płoć, w stosunku 1 opakowanie na 5 kg mieszanki. Całość przecieram przez sito o 3mm oczkach, dosypuję porcję pinki, formuję kule i umieszczam je we wcześniej wygruntowanym łowisku. Prawidłowo przygotowana zanęta dobrze pracująca, uwalnia pęcherzyki widoczne na powierzchni wody w miejscu wrzucenia kul.

Teraz pozostaje Nam zarzucić zestaw i czekać na branie…